Zabezpieczenie roszczenia – czyli zmniejszenie raty kredytu/pożyczki na czas trwania postępowania sądowego
Dzisiaj pragniemy podzielić się nie wyrokiem, a postanowieniem Sądu, które uwzględniając w całości wniosek o zabezpieczenie roszczenia niepieniężnego powoda, po uprawomocnieniu zmniejszy wysokość raty pożyczki na czas trwania procesu.
Stan faktyczny.
W pozwie kierowanym do Sądu Rejonowego w Malborku, ws. umowy o pożyczkę gotówkową zawartą pomiędzy konsumentem a Alior Bank S.A. z siedzibą w Warszawie, zawarliśmy wniosek o zabezpieczenie roszczenia niepieniężnego o ustalenie, że:
- umowa objęta jest sankcją kredytu darmowego, a pożyczka podlega spłacie po 120 rat miesięcznych, każda w kwocie 833,33 zł, od dnia udzielenia zabezpieczenia do dnia prawomocnego zakończenia postępowania, ew. do dnia całkowitej spłaty pożyczki,
- z jednoczesnym zobowiązaniem Banku do nieskładania oświadczenia o wypowiedzeniu ww. umowy oraz z jednoczesnym zakazaniem pozwanemu składania wniosku o wpis do rejestrów prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. oraz biura informacji gospodarczej o zadłużeniu lub zaległościach z tytułu spłat ww. umową pożyczki, aż do momentu prawomocnego zakończenia niniejszego postępowania.
Postanowieniem z dnia 28 sierpnia 2024 r., sygn. akt I C 527/24 Sąd Rejonowy w Malborku uwzględnił w całości ww. wniosek o zabezpieczenie i odstąpił od uzasadnienia swojego orzeczenia.
Uprawdopodobnienie roszczenia.
Przesłankami, których ziszczenie pozwala na uzyskanie zabezpieczenia roszczenia (zarówno pieniężnego, jak i niepieniężnego) są uprawdopodobnienie roszczenia oraz interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.
W naszej ocenie, w przedmiotowej sprawie kwestia uprawdopodobnienia roszczenia odnosi się wyłącznie do zbadania treści kontraktu. Zgodnie zaś z argumentacją przedstawioną w pozwie, występują uzasadnione podstawy do uznania, iż umowa została wadliwie skonstruowana i zawiera liczne nieprawidłowości. Uwzględniając wniosek o zabezpieczenie w całości, Sąd Rejonowy potwierdził, iż dotychczasowe twierdzenia konsumenta pozwalają na uznanie, iż roszczenie zostało co najmniej uprawdopodobnione.
Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
We wniosku o zabezpieczenie zaprezentowana została szeroka argumentacja świadcząca o interesie prawnym konsumenta w udzieleniu mu tymczasowej ochrony prawnej. W tym miejscu warto jednak zaakcentować, że interes prawny przejawia się m.in. tym, że uprawdopodobnienie roszczenia pociąga za sobą możliwość uznania, iż skutecznie skorzystano z sankcji kredytu darmowego, wobec czego łożenie na rzecz Banku na podstawie nieobowiązujących postanowień sprzeciwia się celowi postępowania, jakim jest dążenie przez konsumenta do uzyskania ochrony prawnej.
Przedstawione postanowienie jest nieprawomocne, niemniej jednak i tak cieszy –świadczy o tym, iż sądy zaczynają dostrzegać błędy w umowach kredytów/pożyczek gotówkowych. Czekamy na prawomocne rozstrzygnięcie tejże kwestii.
Poniżej treść postanowienia do zapoznania: